Midrasz

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj

Midrasz (od rdzenia złożonego z liter: dalet, resz, szin - darasz i oznacza: wyjaśniać, studiować, nauczać, badać). Midrasz to przede wszystkim egzegeza tekstu Tory (Tora) na poziomie drasz; to precyzyjne, ostrożne odczytanie tekstu z wielu punktów widzenia pod kątem gramatycznym, leksykalnym, stylistycznym; to analiza tekstu oparta na poszukiwaniu paraleli w innych miejscach Tory i Tanach.

Midrasze klasyfikują się na dwa rodzaje: midrasze halachiczne (Halacha), dotyczące interpretowania zagadnień halachicznych zawartych w tekście Tory oraz midrasze agadyczne (AGADA), będące komentarzami do Tanach, najczęściej w formie przypowieści.

Midrasze, których początki sięgają sprzed Talmudu (Talmud) zaczęto spisywać od około III w.. Zbiory midraszy powstawały do około 1550 r.

O midraszu w judaizmie można powiedzieć, że jest jak "perła w ostrydze" - midrasz zawsze rozpoczyna się od problemu, który wymaga ludzkiego wyjaśnienia. Próba wyjaśniania powoduje irytację, podobną do podrażnienia ostrygi ziarnkiem piasku. Jednak podobnie jak drażniące ziarnko piasku z czasem przekształca się w piękną perłę, tak szukanie rozwiązania problemu może doprowadzić do odnalezienia wspaniałego rozwiązania i wyjaśnienia - midrasz.