Rechilut: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „'''Rechilut''' רכילות (dosł. plotka o kimś, obmawianie, oczernianie) – obok laszon hara (לשון הרע) i moci szem ra (מוציא שם רע)stan...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Rechilut''' רכילות (dosł. plotka o kimś, obmawianie, oczernianie) – obok [[laszon hara]] (לשון הרע) i [[moci szem ra]] (מוציא שם רע)stanowi przejaw „złego języka”. Kto wypowiada Rechilut narusza zasadę Tory: "Lo telech rachil b'ameicha" „Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem”(Wajikra 19:16). [[Raszi]] źródłosłów słowa ‘rachil’ tłumaczy jako ‘wędrowny handlarz’. Powstrzymywanie się od rechilut to negatywna micwa. Rechilut to zarówno plotkowanie o sprawach błahych, donosicielstwo jak i obgadywanie oraz oczernianie ludzi, wywołujące złość, złe uczucia czy animozje. Rachil to plotkarz i donosiciel, który rozsiewa plotki wśród ludzi, mówiąc ''„ten a ten powiedział to i to”'' lub ''„ten a ten powiedział o tobie, że …”'', przy czym nieistotna jest intencja, która może być różna od skutku, jaki wywołała.  Rechilut w pewnych sytuacjach bywa powtórzeniem laszon hara. Hilchot Rechilut stanowią, że nawet osoba, przedstawiająca informacje prawdziwe, ale mogące wywoływać skrajne uczucia do kogoś jest uznawana za rachil. Wysłuchiwanie i akceptacja rechilut jest poważnym przewinieniem.  
+
'''Rechilut''' רכילות (dosł. plotka o kimś, obmawianie, oczernianie) – obok [[laszon hara]] (לשון הרע) i [[moci szem ra]] (מוציא שם רע) stanowi przejaw „złego języka”. Kto wypowiada Rechilut narusza zasadę Tory: "Lo telech rachil b'ameicha" „Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem”(Wajikra 19:16). [[Raszi]] źródłosłów słowa ‘rachil’ tłumaczy jako ‘wędrowny handlarz’. Powstrzymywanie się od rechilut to negatywna micwa. Rechilut to zarówno plotkowanie o sprawach błahych, donosicielstwo jak i obgadywanie oraz oczernianie ludzi, wywołujące złość, złe uczucia czy animozje. Rachil to plotkarz i donosiciel, który rozsiewa plotki wśród ludzi, mówiąc ''„ten a ten powiedział to i to”'' lub ''„ten a ten powiedział o tobie, że …”'', przy czym nieistotna jest intencja, która może być różna od skutku, jaki wywołała.  Rechilut w pewnych sytuacjach bywa powtórzeniem laszon hara. Hilchot Rechilut stanowią, że nawet osoba, przedstawiająca informacje prawdziwe, ale mogące wywoływać skrajne uczucia do kogoś jest uznawana za rachil. Wysłuchiwanie i akceptacja rechilut jest poważnym przewinieniem.  
 
[[Chafec Chaim]] uczy, że jeśli ktoś chce uzyskać przebaczenie (mechila) za grzech rechilut powinien uczynić skruchę. Należy po pierwsze prosić o przebaczenie osobę, której rechilut dotyczy, a następnie żałować za złamanie Boskiego nakazu: "Lo telech rachil b'ameicha".     
 
[[Chafec Chaim]] uczy, że jeśli ktoś chce uzyskać przebaczenie (mechila) za grzech rechilut powinien uczynić skruchę. Należy po pierwsze prosić o przebaczenie osobę, której rechilut dotyczy, a następnie żałować za złamanie Boskiego nakazu: "Lo telech rachil b'ameicha".     
 
[[Majmonides]] twierdził że człowiek, który zakłada że nie ma kary za plotkowanie i obmawianie popełnia grzech i nie powinien dłużej czynić zła poprzez mowę.
 
[[Majmonides]] twierdził że człowiek, który zakłada że nie ma kary za plotkowanie i obmawianie popełnia grzech i nie powinien dłużej czynić zła poprzez mowę.
  
 
[[Kategoria:Judaizm]]
 
[[Kategoria:Judaizm]]

Aktualna wersja na dzień 21:37, 13 maj 2012

Rechilut רכילות (dosł. plotka o kimś, obmawianie, oczernianie) – obok laszon hara (לשון הרע) i moci szem ra (מוציא שם רע) stanowi przejaw „złego języka”. Kto wypowiada Rechilut narusza zasadę Tory: "Lo telech rachil b'ameicha" „Nie będziesz chodził jako plotkarz pomiędzy swoim ludem”(Wajikra 19:16). Raszi źródłosłów słowa ‘rachil’ tłumaczy jako ‘wędrowny handlarz’. Powstrzymywanie się od rechilut to negatywna micwa. Rechilut to zarówno plotkowanie o sprawach błahych, donosicielstwo jak i obgadywanie oraz oczernianie ludzi, wywołujące złość, złe uczucia czy animozje. Rachil to plotkarz i donosiciel, który rozsiewa plotki wśród ludzi, mówiąc „ten a ten powiedział to i to” lub „ten a ten powiedział o tobie, że …”, przy czym nieistotna jest intencja, która może być różna od skutku, jaki wywołała. Rechilut w pewnych sytuacjach bywa powtórzeniem laszon hara. Hilchot Rechilut stanowią, że nawet osoba, przedstawiająca informacje prawdziwe, ale mogące wywoływać skrajne uczucia do kogoś jest uznawana za rachil. Wysłuchiwanie i akceptacja rechilut jest poważnym przewinieniem. Chafec Chaim uczy, że jeśli ktoś chce uzyskać przebaczenie (mechila) za grzech rechilut powinien uczynić skruchę. Należy po pierwsze prosić o przebaczenie osobę, której rechilut dotyczy, a następnie żałować za złamanie Boskiego nakazu: "Lo telech rachil b'ameicha". Majmonides twierdził że człowiek, który zakłada że nie ma kary za plotkowanie i obmawianie popełnia grzech i nie powinien dłużej czynić zła poprzez mowę.