Dyskusja:Rambam

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj

Duża część tego artykułu jest wzięta z polskiej Wikipedii. Myślę, że tak nie powinno być, choć Wikipedia nie zastrzega sobie prawa autorskiego. Nasza wiki ma być oryginalna i wynikać z naszej nauki.

Troszkę chciałbym wziąć w obronę tego z naszych przyjaciół ( niestety nie znalazłem,kto to był), który napisał ( skopiował) ten artykuł. Trochę trudno na temat Rambama pisać własny tekst. Trzeba trzymać się faktów historycznych i biografii. Wiadomo na przykład, że był znakomitym lekarzem i z Jego doświadczeń korzystają dobrzy lekarze do dziś. Wielką zasługą Rambama było to, że dostrzegał w człowieku chorym nie tylko "jednostkę chorobową" lecz również człowieka. Człowiek to nie tylko materia. To również dusza i jeśli dusza choruje, ciało nigdy nie będzie zdrowe. O ile mnie pamięć nie myli, to Rambam napisał 10 traktatów medycznych. Mam też przepiękny tekst, który prawdopodobnie jest autorstwa Rambama. Nazywa to się "Praktyczny eliksir pewności siebie". Nie znam źródła, ale jest to tak piękne, ze napiszę to w dyskusji. Może ktoś zna dzieło, z którego ten tekst pochodzi? Byłbym bardzo wdzięczny za informacje.

PRAKTYCZNY ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

"Weź korzenie chwały i dziękczynienia, oraz łodyżkę radości i poczucia bezpieczeństwa. Usuń z nich ziarna smutku i zmartwienia. Weź kwiaty wiedzy i zrozumienia, oraz korzenie cierpliwości i zadowolenia i ubij je tłuczkiem uniżenia. Zagotuj wszystko w naczyniu pokory i wyrób słodkimi słowami. Zamocz tę miksturę w wodach uroku i litości, i podaj cierpiącemu z powodu rozpaczy dwie miarki dziennie, rano i wieczorem, wraz z trzema miarkami logiki i umiaru. Oddziel wszystkie zanieczyszczenia gniewu i surowości. Wymieszaj z olejkiem akceptacji woli Boga (niech będzie błogosławiony). Pana świętości i uwielbienia i podaj w naczyniu chwały Władcy wszystkiego. Stan pacjenta wkrótce ulegnie poprawie. Ten, kto praktykuje te wartości, uzdrowi swoją duszę oraz powiedzie mu się we wszystkich jego działaniach."