Darszinam semuchim beChumisz Dewarim: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 1: Linia 1:
'''Darszinam semuchim beMiszne Tora''' - zasada wywodzenia halachy z sąsiedztwa wersetów. W Talmudzie, m. in.  w traktacie Jewamot 4a toczy się dyskusja pomiędzy mędrcami, czy właściwe jest wywodzenie halachy z faktu, że prawa są przywołane w sąsiadujących ze sobą wersetach. Spór dotyczy jednak jedynie pierwszych czterech ksiąg Tory, wszyscy są natomiast zgodni, że ten sposób interpretacji jest znaczący w przypadku księgi Dewarim (Miszne Tora). Dopuszczalność tego sposobu interpretacji wynika m. in. z charakteru tej księgi. Pierwsze cztery księgi zostały wypowiedziane bezpośrednio przez Boga (ustami Moszego). Natomiast w księdze Dewarim Mosze zapisał swoimi słowami to, co wcześniej przekazał mu Bóg, podobnie jak to się działo w przypadku innych proroków (TPL, Księga Dewarim, str. 2-3).
+
'''Darszinam semuchim beChumisz Dewarim'' - zasada wywodzenia halachy z sąsiedztwa wersetów. W Talmudzie, m. in.  w traktacie Jewamot 4a toczy się dyskusja pomiędzy mędrcami, czy właściwe jest wywodzenie halachy z faktu, że prawa są przywołane w sąsiadujących ze sobą wersetach. Spór dotyczy jednak jedynie pierwszych czterech ksiąg Tory, wszyscy są natomiast zgodni, że ten sposób interpretacji jest znaczący w przypadku księgi Dewarim (Miszne Tora). Dopuszczalność tego sposobu interpretacji wynika m. in. z charakteru tej księgi. Pierwsze cztery księgi zostały wypowiedziane bezpośrednio przez Boga (ustami Moszego). Natomiast w księdze Dewarim Mosze zapisał swoimi słowami to, co wcześniej przekazał mu Bóg, podobnie jak to się działo w przypadku innych proroków (TPL, Księga Dewarim, str. 2-3).
  
 
[[Kategoria:Słowniczek_pojęć]]
 
[[Kategoria:Słowniczek_pojęć]]
 
[[Kategoria:Tora]]
 
[[Kategoria:Tora]]

Aktualna wersja na dzień 03:21, 31 lip 2012

'Darszinam semuchim beChumisz Dewarim - zasada wywodzenia halachy z sąsiedztwa wersetów. W Talmudzie, m. in. w traktacie Jewamot 4a toczy się dyskusja pomiędzy mędrcami, czy właściwe jest wywodzenie halachy z faktu, że prawa są przywołane w sąsiadujących ze sobą wersetach. Spór dotyczy jednak jedynie pierwszych czterech ksiąg Tory, wszyscy są natomiast zgodni, że ten sposób interpretacji jest znaczący w przypadku księgi Dewarim (Miszne Tora). Dopuszczalność tego sposobu interpretacji wynika m. in. z charakteru tej księgi. Pierwsze cztery księgi zostały wypowiedziane bezpośrednio przez Boga (ustami Moszego). Natomiast w księdze Dewarim Mosze zapisał swoimi słowami to, co wcześniej przekazał mu Bóg, podobnie jak to się działo w przypadku innych proroków (TPL, Księga Dewarim, str. 2-3).