Baal Szem Tow

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rabi Israel ben Eliezer ( רבי ישראל בן אליעזר )

(ur. 27 sierpnia 1698 w Okopach Świętej Trójcy, zm. 22 maja 1760 w Międzybożu),

cadyk ( צַדִּיק ) znany pod przydomkiem Baal Szem Tow ( בַּעַל שֵׁם טוֹב ) lub BeSzT ( בעש"ט ), jeden z twórców Chasydyzmu (Khasidut חָסִידוּת ) na terenach Polski w XVIII w.

Baal szem tow.JPGDziałał głównie na terenie Podola, z czasem osiedlił się w miasteczku – Międzybożu. Był zauroczony żydowskim mistycyzmem (kabałą קַבָּלָה i tradycją talmudyczną). O Świętym Języku (Laszon haKodesz לָשׁוֹן הַקֹּדֶשׁ ) mówił, iż w hebrajskich literach ukryte są duchowe siły. Głosił zwalczanie zła, nie złem, ale dobrem. Każdy mógł liczyć na nagrodę, gdyż dusza człowieka jest złączona z Bogiem miłością. Nauczał że należy chwalić Boga nie poprzez umartwianie się i ascezę, lecz poprzez mądre i radosne korzystanie z darów życia. Stąd też wynikała forma czczenia Boga poprzez taniec, śpiew, a także charakterystyczna dla chasydów, forma modlitwy ekstatycznej, prowadzącej do stanu radosnego uniesienia i zachwytu. Taka modlitwa powinna przynieść człowiekowi radość i pogodę ducha, co oznacza zespalanie się z Bogiem. Nie wyklucza to kontemplacji i nieustannej służby Bogu, która wypełnia całe życie. Uważał pośrednictwo rabinów w kontaktach z Bogiem za zbędne. Zmarł w czasie drugiego dnia święta Szawuot שָׁבוּעוֹת w roku 5520, nie pozostawiając po sobie żadnych pism.Opowieści o Baal Szem:

Pewien uczeń zapytał Baal Szema: "Jak się to dzieje, że ktoś, kto kocha Boga całym sercem i wie, że Jest przy nim blisko, doświadcza niekiedy uczucia rozłąki i oddalenia od Boga?" Baal Szem mu to wyjaśnił: "Kiedy ojciec uczy swojego małego synka chodzenia, stawia go najpierw przed sobą, a chcąc go uchronić przed upadkiem rozpościera blisko niego obie ręce i w ten sposób chłopczyk idzie ku ojcu między jego rękami. Ale kiedy już jest blisko, ojciec odsuwa go troszkę od siebie i szerzej rozpościera ręce, a robi to tak długo, póki dziecko nie nauczy się chodzić."autor: דורי