Kodszim kalim: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Kodszim kalim]] - [[Oddania|oddania]] o niższym statusie świętości. Należą do nich na przykład: szlamim (oddanie pokojowe), toda (oddanie dziękczynne), maaser behema (dziesięcina ze zwierząt), bechor (pierworodne samce zwierząt).
+
[[Kodszim kalim]] - [[Oddania|oddania]] o niższym statusie świętości. Należą do nich, na przykład: szlamim (oddanie pokojowe), toda (oddanie dziękczynne), maaser behema (dziesięcina ze zwierząt), bechor (pierworodne samce zwierząt).
  
'''Kodszim kalim''' co do miejsca i czasu nie miały takich restrykcji jak [[Kodszej kodszim]]. Mogły być złożone przez [[Kohen|kohena]] gdziekolwiek na ołtarzu (na wewnętrznym dziedzińcu Bet Hamikdasz zwanym azara, gdzie stał na zewnątrz wielki ołtarz - mizbeach, a w środku Najświętsze Miejsce Świątyni - Kodesz Hakodaszim)oraz mogły być spożyte poza Świątynią, ale na terenie Jeruszalaim (Jerozolimy) i czas spożycia był dłuższy: przez dzień,noc i dzień.
+
'''Kodszim kalim''' co do miejsca i czasu nie miały takich restrykcji jak [[Kodszej kodszim]]. Mogły być złożone przez [[Kohen|kohena]] gdziekolwiek na ołtarzu (na wewnętrznym dziedzińcu Bet Hamikdasz zwanym azara stał wielki ołtarz zewnętrzny - mizbeach, a w środku Najświętsze Miejsce Świątyni - Kodesz Hakodaszim) oraz spożyte poza Świątynią, ale na terenie Jeruszalaim (Jerozolimy) i czas spożycia był dłuższy: przez dzień,noc i dzień.
  
 
[[Kategoria:Tora]]
 
[[Kategoria:Tora]]

Aktualna wersja na dzień 13:31, 6 kwi 2014

Kodszim kalim - oddania o niższym statusie świętości. Należą do nich, na przykład: szlamim (oddanie pokojowe), toda (oddanie dziękczynne), maaser behema (dziesięcina ze zwierząt), bechor (pierworodne samce zwierząt).

Kodszim kalim co do miejsca i czasu nie miały takich restrykcji jak Kodszej kodszim. Mogły być złożone przez kohena gdziekolwiek na ołtarzu (na wewnętrznym dziedzińcu Bet Hamikdasz zwanym azara stał wielki ołtarz zewnętrzny - mizbeach, a w środku Najświętsze Miejsce Świątyni - Kodesz Hakodaszim) oraz spożyte poza Świątynią, ale na terenie Jeruszalaim (Jerozolimy) i czas spożycia był dłuższy: przez dzień,noc i dzień.