Strona główna

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj

WikiPARDES
słownik judaistyczny Stowarzyszenia Pardes

Tora

Talmud

Judaizm

Święta

dodaj nowe hasło


Słowniczek talmudyczny

Słowniczek pojęć

dodaj nowe hasło

Rabini

dodaj nowe hasło

Książki

dodaj nowe hasło


Drodzy Przyjaciele,

Stowarzyszenie Pardes w 2011 roku skończyło dziesięć lat. Przez ten czas regularnie dostarczaliśmy Wam wiedzy na temat judaizmu, publikując ponad trzydzieści książek, które od Tory (w 2001 roku) do Talmudu (wydanego jesienią 2011 roku) układają się w wiodącą wzwyż ścieżkę mądrości i pobożności.

Przed rokiem, w kwietniu 2011, utworzyliśmy Internetową Jesziwę Pardes, która gromadzi licznych studentów i jest obecnie największym forum studiowania Tory i Talmudu oraz innych zagadnień i tekstów judaizmu po polsku. Zaczynaliśmy od dwóch wykładów tygodniowo, teraz odbywają się w tygodniu cztery. Odbyte wykłady gromadzone są w Archiwum, gdzie buduje się tym samym bogaty zasób wiedzy.

Idea jesziwy jest fundamentalna dla żydowskiej edukacji, gdzie nauka przekazywana jest w relacji między rabinem i uczniem, w dialogu i dyskusji. W tym sensie Jesziwa Pardes nawiązuje do tradycji – jest jednak otwarta na nowinki współczesnego świata i świadomie korzysta z technicznych udogodnień. Fakt, że jest jesziwą internetową, mówi sam za siebie. Narzędzia nowoczesności w służbie tradycji okazują się wielką pomocą szczególnie dla tak rozproszonego środowiska żydowskiego, jak w Polsce.

Pardes zawsze gromadził wiedzę o judaizmie i dzielił się nią. Okazało się, że dla studentów jesziwy dodatkową i bardzo istotną wartość stanowi to, że nasza jesziwa stała się również miejscem spotykania, wymiany myśli. Że buduje się społeczność, która w inny sposób nie mogłaby zaistnieć. I społeczność ta szuka możliwości mądrego, twórczego współdziałania. Niezmiernie nas to cieszy.

Dlatego właśnie powstaje WikiPARDES. Będzie ona polską encyklopedią judaizmu. Ten wspaniały pomysł poddał nam jeden z naszych studentów z Lublina. Dziękujemy!

WikiPARDES będziemy tworzyć wspólnie i wspólnie z niej korzystać. Zachęcam wszystkich Państwa do opracowywania haseł i umieszczania ich w tym słowniku. Technicznie jest to bardzo proste. Praca taka będzie znakomitym spożytkowaniem wiedzy zdobytej w jesziwie oraz wzajemnym wspieraniem się w utrwalaniu tej wiedzy. Stanie się z pewnością okazją do ciekawych i płodnych dyskusji, ponieważ hasła można nie tylko tworzyć, ale również edytować, czyli poprawiać i uzupełniać. WikiPARDES ma służyć nam wszystkim. Zachęcamy w pierwszym rzędzie studentów Jesziwy Pardes do współtworzenia tej encyklopedii, lecz wkrótce taką możliwość udostępnimy wszystkim chętnym.

Drodzy Państwo, kochani Studenci – do dzieła!

rabin Sacha Pecaric