Instrukcja: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „== Jak dopisywać hasła? == 1. Aby dodać nowe hasło do WikiPARDES, najpierw trzeba się zalogować - link do strony z logowaniem znajduje się w prawym górnym r...”)
 
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
== Jak dopisywać hasła? ==
 
== Jak dopisywać hasła? ==
  
1. Aby dodać nowe hasło do WikiPARDES, najpierw trzeba się zalogować - link do strony z logowaniem znajduje się w prawym górnym rogu strony ('''Logowanie i rejestracja''').
+
# Aby dodać nowe hasło do WikiPARDES, najpierw trzeba się zalogować - link do strony z logowaniem znajduje się w prawym górnym rogu strony ('''Logowanie i rejestracja''').
2. Następnie do pola wyszukiwania (tuż pod linkiem do logowania) należy wpisać słowo lub frazę, którą zamierzamy opisać i zatwierdzić przyciskiem '''Przejdź''' lub '''Szukaj'''. Jeśli okaże się, że ktoś nas ubiegł i w WikiPARDES znajduje się już dane hasło, będziemy mogli je uzupełnić lub skorygować. W innym razie otworzy się strona z linkiem zachęcającym do wpisania nowej pozycji - wystarczy kliknąć i wpisać treść do okienka edycyjnego, po czym zatwierdzić przyciskiem '''Zapisz'''.
+
# Następnie do pola wyszukiwania (tuż pod linkiem do logowania) należy wpisać słowo lub frazę, którą zamierzamy opisać i zatwierdzić przyciskiem '''Przejdź''' lub '''Szukaj'''. Jeśli okaże się, że ktoś nas ubiegł i w WikiPARDES znajduje się już dane hasło, będziemy mogli je uzupełnić lub skorygować. W innym razie otworzy się strona z linkiem zachęcającym do wpisania nowej pozycji - wystarczy kliknąć i wpisać treść do okienka edycyjnego, po czym zatwierdzić przyciskiem '''Zapisz'''.
  
Ponieważ haseł będzie prawdopodobnie coraz więcej, trzeba będzie dzielić je na kategorie. Na początek sugerujemy podział na litery alfabetu, za jakiś czas pomyślimy o podziale tematycznym.
+
Ponieważ haseł będzie prawdopodobnie coraz więcej, trzeba dzielić je na kategorie.
Aby przyporządkować hasło do kategorii, w oknie edycji treści należy dopisać następującą linijkę:
+
Aby przyporządkować hasło do kategorii, wystarczy zaznaczyć okienko obok jej nazwy pod oknem edycji.
  
[[Category:''TUTAJ_NAZWA_KATEGORII'']]
+
== Jak dodawać obrazki? ==
  
...zastępując oczywiście hasło ''TUTAJ_NAZWA_KATEGORII'' pożądaną nazwą kategorii, np. literą.
+
# W menu '''Narzędzia''' po lewej stronie znajduje się pozycja '''Prześlij plik''' - jeśli właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia lub edycji hasła, lepiej kliknąć na ten link trzymając lewy przycisk ''Ctrl'' na klawiaturze (lub za pomocą prawego przycisku myszy - "otwórz link w nowym oknie") - strona z formularzem przesyłania pliku otworzy się w nowej zakładce przeglądarki.
 +
# Teraz za pomocą przycisku '''Wybierz plik''' lub '''Przeglądaj''' w ramce '''Plik źródłowy''' trzeba wskazać plik graficzny, który chcemy umieścić na WikiPARDES. W formularzu, który pojawi się niżej warto wpisać zdanie lub dwa opisujące przesyłaną zawartość. Operację zatwierdzamy przyciskiem '''Prześlij plik'''.
 +
# Po przesłaniu otworzy się strona z przesłanym zdjęciem - wystarczy teraz skopiować lub zapamiętać jego pełną nazwę (to, co w nagłówku umieszczono po '''Plik:''') - np. ''Moje Zdjęcie 1.jpg''.
 +
# W odpowiednim miejscu tekstu hasła można teraz umieścić taką formułę:
 +
 
 +
<pre>[[Plik:Moje Zdjęcie1.jpg|thumb|Podpis pod zdjęciem]]</pre>
 +
 
 +
...zastępując ''Moje Zdjęcie1.jpg'' oraz ''Podpis pod zdjęciem'' nazwą swojego pliku oraz stosownym podpisem.
 +
 
 +
Możliwości umieszczania zdjęć jest o wiele więcej - wszystkie opcje wymienione są tutaj: [http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Ilustrowanie]
 +
 
 +
 
 +
== Jak umieszczać tekst w języku hebrajskim ? ==
 +
 
 +
Aby dodać tekst w języku hebrajskim można:
 +
 
 +
# użyć jednej z dostępnych w internecie wirtualnych klawiatur hebrajskich, np. [http://www.mikledet.com/], [http://gate2home.com/Hebrew-Keyboard], [http://mikledet.net/], [http://www.linguanaut.com/hebrew_keyboard.htm].
 +
# zainstalować na swoim komputerze hebrajską czcionkę; w ten sposób można pisać po hebrajsku bezpośrednio w edytorze tekstu.
 +
 
 +
'''System operacyjny Windows 7'''
 +
 
 +
start->panel sterowania->regiony i języki->klawiatury i języki->zmień klawiatury->dodaj->wybierz Hebrajski (Izrael)->Klawiatura->Hebrajski->ok->ok->ok. Teraz aby pisać po hebrajsku wystarczy kliknąć w ikonę języka (PL) na pasku zadań i wybrać opcję HE (Hebrajski Izrael).
 +
 
 +
'''System operacyjny Windows Vista'''
 +
 
 +
start->panel sterowania->opcje regionalne i językowe->klawiatury i języki->zmień klawiatury->dodaj->wybierz Hebrajski (Izrael)->Klawiatura->Hebrajski->ok->ok->ok. Teraz aby pisać po hebrajsku wystarczy kliknąć w ikonę języka (PL) na pasku zadań i wybrać opcję HE (Hebrajski Izrael).
 +
 
 +
'''System operacyjny Windows XP'''
 +
 
 +
start->panel sterowania->opcje regionalne i językowe->języki->zainstaluj pliki dla języków o złożonej pisowni i języków z pisownią od prawej do lewej->zastosuj.
 +
Następnie klikamy na ikonę języka (pasek zadań, prawy dolny róg)->ustawienia->dodaj->język hebrajski.
 +
 
 +
[[Kategoria:Strony_informacyjne]]

Aktualna wersja na dzień 20:22, 14 maj 2012

Jak dopisywać hasła?

  1. Aby dodać nowe hasło do WikiPARDES, najpierw trzeba się zalogować - link do strony z logowaniem znajduje się w prawym górnym rogu strony (Logowanie i rejestracja).
  2. Następnie do pola wyszukiwania (tuż pod linkiem do logowania) należy wpisać słowo lub frazę, którą zamierzamy opisać i zatwierdzić przyciskiem Przejdź lub Szukaj. Jeśli okaże się, że ktoś nas ubiegł i w WikiPARDES znajduje się już dane hasło, będziemy mogli je uzupełnić lub skorygować. W innym razie otworzy się strona z linkiem zachęcającym do wpisania nowej pozycji - wystarczy kliknąć i wpisać treść do okienka edycyjnego, po czym zatwierdzić przyciskiem Zapisz.

Ponieważ haseł będzie prawdopodobnie coraz więcej, trzeba dzielić je na kategorie. Aby przyporządkować hasło do kategorii, wystarczy zaznaczyć okienko obok jej nazwy pod oknem edycji.

Jak dodawać obrazki?

  1. W menu Narzędzia po lewej stronie znajduje się pozycja Prześlij plik - jeśli właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia lub edycji hasła, lepiej kliknąć na ten link trzymając lewy przycisk Ctrl na klawiaturze (lub za pomocą prawego przycisku myszy - "otwórz link w nowym oknie") - strona z formularzem przesyłania pliku otworzy się w nowej zakładce przeglądarki.
  2. Teraz za pomocą przycisku Wybierz plik lub Przeglądaj w ramce Plik źródłowy trzeba wskazać plik graficzny, który chcemy umieścić na WikiPARDES. W formularzu, który pojawi się niżej warto wpisać zdanie lub dwa opisujące przesyłaną zawartość. Operację zatwierdzamy przyciskiem Prześlij plik.
  3. Po przesłaniu otworzy się strona z przesłanym zdjęciem - wystarczy teraz skopiować lub zapamiętać jego pełną nazwę (to, co w nagłówku umieszczono po Plik:) - np. Moje Zdjęcie 1.jpg.
  4. W odpowiednim miejscu tekstu hasła można teraz umieścić taką formułę:
[[Plik:Moje Zdjęcie1.jpg|thumb|Podpis pod zdjęciem]]

...zastępując Moje Zdjęcie1.jpg oraz Podpis pod zdjęciem nazwą swojego pliku oraz stosownym podpisem.

Możliwości umieszczania zdjęć jest o wiele więcej - wszystkie opcje wymienione są tutaj: [1]


Jak umieszczać tekst w języku hebrajskim ?

Aby dodać tekst w języku hebrajskim można:

  1. użyć jednej z dostępnych w internecie wirtualnych klawiatur hebrajskich, np. [2], [3], [4], [5].
  2. zainstalować na swoim komputerze hebrajską czcionkę; w ten sposób można pisać po hebrajsku bezpośrednio w edytorze tekstu.

System operacyjny Windows 7

start->panel sterowania->regiony i języki->klawiatury i języki->zmień klawiatury->dodaj->wybierz Hebrajski (Izrael)->Klawiatura->Hebrajski->ok->ok->ok. Teraz aby pisać po hebrajsku wystarczy kliknąć w ikonę języka (PL) na pasku zadań i wybrać opcję HE (Hebrajski Izrael).

System operacyjny Windows Vista

start->panel sterowania->opcje regionalne i językowe->klawiatury i języki->zmień klawiatury->dodaj->wybierz Hebrajski (Izrael)->Klawiatura->Hebrajski->ok->ok->ok. Teraz aby pisać po hebrajsku wystarczy kliknąć w ikonę języka (PL) na pasku zadań i wybrać opcję HE (Hebrajski Izrael).

System operacyjny Windows XP

start->panel sterowania->opcje regionalne i językowe->języki->zainstaluj pliki dla języków o złożonej pisowni i języków z pisownią od prawej do lewej->zastosuj. Następnie klikamy na ikonę języka (pasek zadań, prawy dolny róg)->ustawienia->dodaj->język hebrajski.