Edim zomemim: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „'''Edim zomemim''' (עדים זוממים) – nieuczciwi świadkowie; z wersetów w Księdze Dewarim 19:16-21 (parsza Szoftim) wywodzone jest następujące prawo: g...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''Edim zomemim''' (עדים זוממים) – nieuczciwi świadkowie; z wersetów w Księdze Dewarim 19:16-21 (parsza Szoftim) wywodzone jest następujące prawo: gdy jedna para świadków zeznała, że ktoś popełnił jakieś wykroczenie, a inna para świadków stwierdziła, że nie mogli oni tego widzieć, gdyż w tym czasie byli oni w innym miejscu, to bejt din skazuje pierwszą parę (zasadniczo) na taką samą karę, jaką otrzymałaby osoba przeciw której zeznawali. Kwestie nieuczciwych świadków są szeroko dyskutowane w talmudycznym traktacie Makot (baty).
+
'''Edim zomemim''' (עדים זוממים) – nieuczciwi świadkowie; z wersetów w Księdze Dewarim 19:16-21 (parsza Szoftim) wywodzone jest następujące prawo: gdy jedna para świadków zeznała, że ktoś popełnił jakieś wykroczenie, a inna para świadków stwierdziła, że nie mogli oni tego widzieć, gdyż w tym czasie byli w innym miejscu, to bejt din skazuje pierwszą parę (zasadniczo) na taką samą karę, jaką otrzymałaby osoba przeciw której zeznawali. Kwestie nieuczciwych świadków są szeroko dyskutowane w talmudycznym traktacie Makot (baty). Problem nieuczciwych świadków należy odróżnić od sytuacji, gdy zeznania obu grup są sprzeczne. W takim przypadku nie wierzy się żadnej z nich.
  
 
[[Kategoria:Słowniczek_pojęć]]
 
[[Kategoria:Słowniczek_pojęć]]

Aktualna wersja na dzień 20:44, 26 gru 2012

Edim zomemim (עדים זוממים) – nieuczciwi świadkowie; z wersetów w Księdze Dewarim 19:16-21 (parsza Szoftim) wywodzone jest następujące prawo: gdy jedna para świadków zeznała, że ktoś popełnił jakieś wykroczenie, a inna para świadków stwierdziła, że nie mogli oni tego widzieć, gdyż w tym czasie byli w innym miejscu, to bejt din skazuje pierwszą parę (zasadniczo) na taką samą karę, jaką otrzymałaby osoba przeciw której zeznawali. Kwestie nieuczciwych świadków są szeroko dyskutowane w talmudycznym traktacie Makot (baty). Problem nieuczciwych świadków należy odróżnić od sytuacji, gdy zeznania obu grup są sprzeczne. W takim przypadku nie wierzy się żadnej z nich.