Rabi Nachman z Braclawia: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Rabi Nachman z Braclawia''' (1772-1810). Wielki cadyk chasydzki. Uznany jako jeden z pieciu swietych ludzi, ktorzy pojawili sie w historii Izraela i zostali uznani za przywodcow duchowych pokolenia (caddikej ha-dor) w ktorym zyli. Poprzednikami Rabiego Nachmana byli: Mojzesz, Rabi Simeon ben Jochaj, Izaak Luria i Israel Baal Szem Tow - pradziadek Rabi Nachmana.
+
'''Rabi Nachman z Braclawia''' (1772-1810). Wielki cadyk chasydzki. Uznany jako jeden z pięciu świętych ludzi, którzy pojawili się w historii Izraela i zostali uznani za przywodców duchowych pokolenia (caddikej ha-dor) w którym żyli. Poprzednikami Rabiego Nachmana byli: Mojżesz, Rabi Simeon ben Jochaj, Izaak Luria i Israel Baal Szem Tow - pradziadek Rabi Nachmana.
Prawie wszystkie dziela z ocalalej literatury Rabi Nachmana, zawierajace Jego nauki, zostaly powierzone do napisania uczniowi Rabi Nachmana - Natanowi Steinhartzowi. Jedynym dzielem wydanym za Jego zycia jest Likkutej Moharan. Nastepne - wydane juz po smierci cadyka to: Likkutej Moharan Tinjana, Sipurej Maasijot,
+
Prawie wszystkie dzieła z ocalałej literatury Rabi Nachmana, zawierające Jego nauki, zostały powierzone do napisania uczniowi Rabi Nachmana - Natanowi Steinhartzowi. Jedynym dziełem wydanym za Jego życia jest Likkutej Moharan. Następne - wydane już po śmierci cadyka to: Likkutej Moharan Tinjana, Sipurej Maasijot.
Chasydzi  Braclawscy kazdego roku w Rosz HaSzana, tak jak to czynili za Jego zycia, pielgrzymuja do ukrainskiego miasteczka Human, gdzie znajduje sie grob cadyka. Nigdy tez, nie wyznaczyli nastepcy cadyka, zyskujac przez to przydomek "martwych chasydow". Wierza, ze Rabbi Nachman jest wciaz z nimi, jak obiecal w ostatnich slowach przed swoja smiercia. Na pytanie jednego ze swoich uczniow: "Mistrzu! Komu nas zostawiasz?" odpowiedzial: " Boze bron! Nie zostawiam was!".
+
Chasydzi  Bracławscy każdego roku w Rosz HaSzana, tak jak to czynili za Jego życia, pielgrzymują do ukraińskiego miasteczka Human, gdzie znajduje się grób cadyka. Nigdy też, nie wyznaczyli następcy cadyka, zyskując przez to przydomek "martwych chasydów". Wierzą, ze Rabbi Nachman jest wciąż z nimi, jak obiecał w ostatnich słowach przed swoja śmiercią. Na pytanie jednego ze swoich uczniów: "Mistrzu! Komu nas zostawiasz?" odpowiedział: " Boże bron! Nie zostawiam was!".
Nauki Rabbi Nachmana nigdy nie straca na wartosci. "Czlowiek idzie przez zycie po bardzo waskiej kladce. Najwazniejsze to sie nie bac" mawial braclawski cadyk. Tracacym nadzieje wsrod pietrzacych sie trudnosci przypominal: "Nie zniechecaj sie przeszkodami jakie napotkasz w swojej duchowej wedrowce. Zostaly tam umieszczone specjalnie, aby wzmocnic twoje dazenie do celu".
+
Nauki Rabbi Nachmana nigdy nie stracą na wartości. "Człowiek idzie przez życie po bardzo wąskiej kładce. Najważniejsze to się nie bać" mawiał bracławski cadyk. Tracącym nadzieję wśród piętrzących się trudności przypominał: "Nie zniechęcaj się przeszkodami jakie napotkasz w swojej duchowej wędrówce. Zostały tam umieszczone specjalnie, aby wzmocnić twoje dążenie do celu".
Rownie piekna, madra i cenna jest nauka cadyka Nachmana zawarta w Jego przemysliwaniach na temat dazenia do pokoju: "ShLeMuth haShaLoM", w ktorym Rabbi Nachman uczy, ze najwazniejszym punktem do osiagniecia pokoju jest nawiazanie polaczenia pomiedzy dwoma przeciwnosciami. Wielka szkoda dla swiata jest to, ze ta wspaniala nauka nie znajduje naleznego jej zrozumienia.
+
Równie piękna, mądra i cenna jest nauka cadyka Nachmana zawarta w Jego przemyśleniach na temat dążenia do pokoju: "ShLeMuth haShaLoM", w którym Rabbi Nachman uczy, ze najważniejszym punktem do osiągnięcia pokoju jest nawiązanie połączenia pomiędzy dwoma przeciwnościami. Wielka szkoda dla świata jest to, ze ta wspaniała nauka nie znajduje należnego jej zrozumienia.
  
 
[[Kategoria:Rabini]]
 
[[Kategoria:Rabini]]

Aktualna wersja na dzień 21:06, 5 cze 2012

Rabi Nachman z Braclawia (1772-1810). Wielki cadyk chasydzki. Uznany jako jeden z pięciu świętych ludzi, którzy pojawili się w historii Izraela i zostali uznani za przywodców duchowych pokolenia (caddikej ha-dor) w którym żyli. Poprzednikami Rabiego Nachmana byli: Mojżesz, Rabi Simeon ben Jochaj, Izaak Luria i Israel Baal Szem Tow - pradziadek Rabi Nachmana. Prawie wszystkie dzieła z ocalałej literatury Rabi Nachmana, zawierające Jego nauki, zostały powierzone do napisania uczniowi Rabi Nachmana - Natanowi Steinhartzowi. Jedynym dziełem wydanym za Jego życia jest Likkutej Moharan. Następne - wydane już po śmierci cadyka to: Likkutej Moharan Tinjana, Sipurej Maasijot. Chasydzi Bracławscy każdego roku w Rosz HaSzana, tak jak to czynili za Jego życia, pielgrzymują do ukraińskiego miasteczka Human, gdzie znajduje się grób cadyka. Nigdy też, nie wyznaczyli następcy cadyka, zyskując przez to przydomek "martwych chasydów". Wierzą, ze Rabbi Nachman jest wciąż z nimi, jak obiecał w ostatnich słowach przed swoja śmiercią. Na pytanie jednego ze swoich uczniów: "Mistrzu! Komu nas zostawiasz?" odpowiedział: " Boże bron! Nie zostawiam was!". Nauki Rabbi Nachmana nigdy nie stracą na wartości. "Człowiek idzie przez życie po bardzo wąskiej kładce. Najważniejsze to się nie bać" mawiał bracławski cadyk. Tracącym nadzieję wśród piętrzących się trudności przypominał: "Nie zniechęcaj się przeszkodami jakie napotkasz w swojej duchowej wędrówce. Zostały tam umieszczone specjalnie, aby wzmocnić twoje dążenie do celu". Równie piękna, mądra i cenna jest nauka cadyka Nachmana zawarta w Jego przemyśleniach na temat dążenia do pokoju: "ShLeMuth haShaLoM", w którym Rabbi Nachman uczy, ze najważniejszym punktem do osiągnięcia pokoju jest nawiązanie połączenia pomiędzy dwoma przeciwnościami. Wielka szkoda dla świata jest to, ze ta wspaniała nauka nie znajduje należnego jej zrozumienia.