Dibra Tora keleszon bnej adam

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dibra Tora keleszon bnej adam - Tora mówi językiem człowieka. To rabiniczne stwierdzenie oznacza, że antropomorfizmy w odniesieniu do Boga, które występuję w Torze, należy rozumieć wyłącznie w sensie duchowym, co tak zawsze było rozumiane w tradycji judaistycznej.

Rambam w More newuchim wyjaśnia, że przypisuje się Bogu takie wyrażenia, które mogą być zrozumiane i pojęte przez wszystkich. Człowiek bowiem chcąc wyrazić istnienie Boga i Jego doskonałość nie jest w stanie opisać Jego atrybutów bez odniesienia do pojęcia cielesności (rozdział 26). I tak np. wyrażenie ,,Bóg powiedział" należy rozumieć metaforycznie jako ,,Bóg zechciał" (co jest tak właśnie podane w Bereszit 1,3 Tora Pardes Lauder), co oznacza, że Bóg stworzył świat aktem woli. I dalej Rambam stwierdza, że celem metafor odnoszących się do Boga ,,jest ustanowienie w naszych umysłach wyobrażenia o istnieniu żyjącej istoty, Stwórcy wszystkiego, posiadającego wiedzę o rzeczach, które stworzył" (s.105). A różne atrybuty Boga ,,przekazują jedno tylko wyobrażenie, to jest istotę Boga" (s.105).

Podobnie raw Samson Rafael Hirsch wyjaśnia, że Tora przekazuje ponadczasowe prawdy w sposób dostosowany do percepcji intelektualnej człowieka każdej epoki. I dlatego treści Tory są ciągle aktualne w każdym czasie.