Agada: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPARDES
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 1: Linia 1:
AGADA (aram. agadeta) - wszystko w Gemarze, co nie jest bezpośrednio związane z halachicznym aspektem przykazania. Z owych stwierdzeń należy wyciągać naukę tylko odnośnie do tych rzeczy, które nasze umysły potrafią pojąć. Należy wiedzieć, że niczego, co zostało ustanowione przez naszych mędrców jako prawo, a co wiąże się z przykazaniami przekazanymi przez Moszego Rabenu, który je otrzymał od Wszechmocnego, nie można powiększać ani umniejszać w jakikolwiek sposób. Jednak dokonane przez nich agadyczne wyjaśnienia wersetów Tory były zgodne z ich osobistymi poglądami i pomysłami. Powinniśmy uczyć się z nich tyle, ile potrafią pojąć nasze umysły, w przeciwnym razie nie powinniśmy opierać się na nich. Skoro nie umiemy zrozumieć głębszego znaczenia ich słów, nie powinniśmy używać ich jako podstawy naszego myślenia.
+
AGADA (aram. agadeta) - wszystko w Gemarze ([[Gemara]]), co nie jest bezpośrednio związane z halachicznym aspektem przykazania. Z owych stwierdzeń należy wyciągać naukę tylko odnośnie do tych rzeczy, które nasze umysły potrafią pojąć. Należy wiedzieć, że niczego, co zostało ustanowione przez naszych mędrców jako prawo, a co wiąże się z przykazaniami przekazanymi przez Moszego Rabenu, który je otrzymał od Wszechmocnego, nie można powiększać ani umniejszać w jakikolwiek sposób. Jednak dokonane przez nich agadyczne wyjaśnienia wersetów Tory były zgodne z ich osobistymi poglądami i pomysłami. Powinniśmy uczyć się z nich tyle, ile potrafią pojąć nasze umysły, w przeciwnym razie nie powinniśmy opierać się na nich. Skoro nie umiemy zrozumieć głębszego znaczenia ich słów, nie powinniśmy używać ich jako podstawy naszego myślenia.
  
 
[[Kategoria:Słowniczek_talmudyczny]]
 
[[Kategoria:Słowniczek_talmudyczny]]
 
[[Kategoria:Talmud]]
 
[[Kategoria:Talmud]]

Wersja z 13:16, 3 cze 2012

AGADA (aram. agadeta) - wszystko w Gemarze (Gemara), co nie jest bezpośrednio związane z halachicznym aspektem przykazania. Z owych stwierdzeń należy wyciągać naukę tylko odnośnie do tych rzeczy, które nasze umysły potrafią pojąć. Należy wiedzieć, że niczego, co zostało ustanowione przez naszych mędrców jako prawo, a co wiąże się z przykazaniami przekazanymi przez Moszego Rabenu, który je otrzymał od Wszechmocnego, nie można powiększać ani umniejszać w jakikolwiek sposób. Jednak dokonane przez nich agadyczne wyjaśnienia wersetów Tory były zgodne z ich osobistymi poglądami i pomysłami. Powinniśmy uczyć się z nich tyle, ile potrafią pojąć nasze umysły, w przeciwnym razie nie powinniśmy opierać się na nich. Skoro nie umiemy zrozumieć głębszego znaczenia ich słów, nie powinniśmy używać ich jako podstawy naszego myślenia.